40 قانون عشق از زبان شمس

ملت عشق

با یک کتاب عاشق شویم

زنی به نام «الا» ساکن آمریکا که از زندگی خانوادگی نسبتا در رفاه خود با همسرش رضایتی ندارد و به نقش مادری خود بیش‌تر از نقش همسر بودن خویش خوگرفته است، ویراستاری کتابی به نام کتاب ملت عشق (چهل قانون عشق) را می‌پذیرد و همین شروعی می‌شود برای ورود او به داستان عارفانه توأم با عشق زندگی و حال و احوالات شمس و مولانا، درست در زمان ورود تأثیرگذار شمس به زندگی مولانا و حوادث مربوط به آن که در قونیه و در زمانی دور، اتفاق افتاده است، «الا» پس از ورود به این داستان عاشقانه، پا به پای اتفاقات و ارتباطات شمس و مولانا همراه‌شان می‌شود و در حین آشنایی با عرفان شرق، تصمیم می‌گیرد با نویسنده کتاب ملت عشق یعنی «عزیز» تماس بگیرد و همین تماس و ارتباط ساده باعث می‌شود تا درست در آستانه چهل سالگی تصمیم به تغییر زندگی خود بگیرد و …

درباره کتاب ملت عشق

در ابتدای کتاب ملت عشق این جملات دیده می‌شود؛ انگار که «الا» را به برکه‌ای تشبیه کرده است که با ورود اتفاقات در زندگی‌اش می‌توان حلقه حلقه‌های اتفاقاتی جدید را شاهد بود.اگر سنگی را که در دست گرفته‌ای، به درون رودی بیندازی، تأثیر چندانی بر آن ندارد. آب به آرامی از هم می‌شکافد و موج خیلی کوچکی در سطح آب پدید‌ می‌آید و سپس صدای چِلِپی که در هیاهوی آب های روان به خاموشی‌ می‌گراید. همین و بس.حال اگر همان سنگ را به برکه‌ای بیفکنی، تأثیر آن نه تنها نمایان بلکه پایدارتر خواهد شد. سنگ آرامش آب‌های ساکن را بر هم خواهد زد. از محل تلاقی سنگ با آب حلقه‌ای به وجود‌ می‌آید و در چشم به هم زدنی آن حلقه به حلقه‌های دیگر تکثیر‌ می‌شود. در تمام سطح آب پخش‌ می‌شود و برکه را نیز درگیر خود‌ می‌کند. از درون هر حلقه، حلقه‌ای دیگر متولد‌ می‌شود تا این که آخرین حلقه به خط پایان خود در لبه‌ی برکه‌ می‌رسد. مقدمه‌ای فلسفی که این دیدگاه را به همگی خواهد داد که با یک رمان عاشقانه، فلسفی، عرفانی رو به رو خواهند شد؛ رمانی که عمیق‌ترین نگاه‌ها را در رابطه با آنچه که در پیرامون زندگی خود می‌بینیم و خواهیم دید، پیش روی‌مان مجسم می‌کند.همین نگاه نویسنده در نخستین جملات روایت داستان می‌تواند به خواننده این نوید را بدهد که در پایان مطالعه این کتاب دارای یک نگاه عمیق‌تری نسبت به گذشته خواهد شد که البته از تفکری آزاد و یا به تعبیری از آزادی و جولان فکر در واژه واژه‌های کتاب نشأت می‌گیرد و در نهایت با خواندن چهل قانون عشق، نیز عضوی از اعضای ملت عشق خواهد شد و هم داستان با مفهوم واقعی عشق شمس و مولانا؛ البته در این مسیر هر کس باید از تحلیل خود نیز بهره گرفته، تمامی اختیار خود را به نویسنده کتاب ندهد.کتاب ملت عشق که با نام چهل قانون عشق نیز شناخته شده است نوشته الیف شافاک و با ترجمه راضیه عبدلی است؛ دو رمان در هم تنیده شده که در واقع به زیبایی به هم پیوسته شده‌اند، به طوری که از یکدیگر قابل تفکیک نیستند و هم راستا با هم به پیش می‌روند، قسمتی از کتاب ملت عشق در زمانی دور شکل می‌گیرد و احوالات عاشقانه و عارفانه شمس و مولانا را به تصویر می‌کشد، و بخشی نیز در کند‌وکاو میان زندگی زنی از دوران معاصر با شرایط و حال و هوای امروزی.یکی دیگر از جذابیت‌های کتاب ملت عشق این است که داستان توسط راویان زیادی، حدود بیست راوی روایت می‌شود و انگار که می‌توان با مطالعه کتاب، موقعیت‌ها را از زوایای مختلف مطالعه کرد.

نقد کتاب ملت عشق

منتقدان یکی از نقاط قوت نویسنده کتاب، الیف شافاک، را آشنایی او با مردم، فرهنگ‌ها و مذاهب کشورهای مختلف می‌دانند و به همین دلیل کتاب‌های او را محدود به یک جغرافیای خاص ندانسته، جهان شمول به حسابش می‌آورند؛ چرا که منتقدان معتقدند الیف شافاک به دلیل دیپلمات بودن مادرش با سفرهای مختلف به نقاط مختلفی در دنیا به کسب تجربه پرداخته، از تمامی این تجربیات در آثارش استفاده کرده است. همچنین به نظر عده‌ای از منتقدان این نویسنده به کوچک‌ترین اشیا هم در آثارش توجه کرده، با هنرمندی در خلال روایت داستان، به این اشیا نیز زندگی بخشیده است.عده‌ای از منتقدان در نقد کتاب ملت عشق از ساختارشکنی اخلاقی این کتاب انتقاد کرده، عشق و احساس روایت شده در این کتاب را دارای معنویت نمی‌دانند و آن را کاملا مغایر با معنویت مولانا که تابع شریعت است و به مخاطب یک آرامش معنوی می‌دهد، می‌دانند.با توجه به تمامی این نکاتی که درباره کتاب ملت عشق (چهل قانون عشق) گفته شد، در مورد توانایی کتاب ملت عشق در جذب مخاطب همین بس که بارها و بارها در کشور ترکیه تجدید چاپ داشته و به محض ترجمه به زبان فارسی در ایران نیز جزء کتاب‌های پر فروش قرار گرفته است.

از تخفیف‌ها و جدیدترین‌های ما‌ باخبر شوید:
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید.​
هفت روز هفته ، ۲۴ ساعت شبانه‌روز پاسخگوی شما هستیم
لینک مستقیم اپلیکیشن برساد
دانلود از سایت
دریافت اپلیکیشن برساد از مایکت
دانلود از مایکت
دریافت اپلیکیشن از کافه بازار
دانلود از کافه بازار
دریافت اپلیکیشن از سیب اپ
به زودی
اینماد
زرین پال
بانک ملت
بانک پرسیان

بی‌شک هر فردی از کتابخوانی هدف متفاوتی دارد. عده‌ای کتاب را برای آموزش انتخاب می‌کنند. عده‌ای برای الهام گرفتن و به کارگیری آن در زندگی و عده‌ای هم با خواندن کتاب سرگرم می‌شوند و از این کار لذت می‌برند.اما در دنیای امروز که بازار چاپ و نشر داغ است و هر هفته هزاران جلد کتاب، فصلنامه، ماهنامه و غیره از سوی ناشرین مختلف به بازار عرضه می‌شوند، ممکن است انتخاب یک نشریه یا کتاب برای افرادی که به تازگی قصد مطالعه دارند کمی سخت باشد. 

در ادامه راهنمایی کوچک برای انتخاب و خرید کتاب‌های مناسب را ارائه می‌دهیم. نیاز خود را در نظر بگیرید امروزه فضای اینترنت به شما این امکان را داده است تا با توجه به نیاز خود کتاب و مجلات دلخواهتان را خریداری کنید. 

به عنوان مثال اگر در حال حاضر مشغول تحصیل هستید و می‌دانید که برای خواندن کتاب‌های متفرقه زمان کافی نخواهید داشت. می‌توانند انواع کتاب کنکور و یا کتاب دانشگاهی مرتبط با رشته‌ی خود را با یک جست و جوی ساده پیدا کنید و دیگر مانند گذشته با خرید حضوری، کتاب‌هایی با وزن سنگین را حمل نکنید. شما با خرید کتاب از برساد ضمن استفاده از تخفیف‌های ویژه امکان خرید کتاب با ارسال رایگان را نیز دارید. 

نیاز روز شما در حقیقت شما را در مسیر انتخاب درست قرار می‌دهد. ابتدا نیاز خود را در نظر بگیرید و با توجه به آن به دسته‌ی کتاب‌های روانشناسی، آشپزی، رمان، آموزشی و یا غیره بروید. علاقه‌ی شما شرط اصلی است آنچه دوست دارید را بخوانید. 

هرگز به خاطر سلیقه‌ی کتاب‌خوانی خود خجالت زده نشوید. امروزه انتخاب‌های زیادی وجود دارد که هر خواننده می‌تواند بر اساس میل و سلیقه‌ی خود کتابی برای خواندن پیدا کند. اگر خواندن مجلات و کتاب‌های قدیمی را بیش از هر کاری می‌پسندید می‌توانید با خرید کتاب و مجلات قدیمی زمان خود را صرف مطالعه کنید. 

از نظرات دیگران استفاده کنید ممکن است شما بدانید که به چه سبک کتاب‌هایی بیشتر علاقه دارید اما اطلاعات کافی برای انتخاب و خرید نداشته باشید. برای این موضوع توصیه می‌شود چندین عنوانی را که نظرتان را بیش از دیگر کتاب‌ها جلب کرده‌اند روی کاغذ بنویسید و درباره‌ی آن‌ها جست‌وجو کنید. 

معمولا افرادی که کتاب‌های مورد نظر شما را خوانده‌اند درباره‌ی آن‌ها توضیحاتی می‌نویسند که تصمیم‌گیری را برای شما آسان کنند. به عنوان مثال اگر قصد خرید کتاب رمان دارید، در درجه‌ی اول سبک خود را از یک رمان مشخص کنید. عاشقانه، تاریخی، فلسفی، پلیسی چه سبکی بیش از همه برای شما جذابیت خواهد داشت. 

کتاب‌های آن ژانر را فهرست کنید و با خواندن نظرات و تجربه‌ی افراد مختلف، انتخاب نهایی خود را داشته باشید. توجه داشته باشید برای خرید کتاب رمان نوجوان و کتاب کودک بهتر است با متخصصان این حوزه مشورت کنید تا فرزند شما کتابی با محتوا و صفحه آرایی مناسب سن خود را بخواند. 

همچنین گاهی می‌توان از عنوان انتشارات، نویسنده و یا مترجمی که قبلا از آن‌ها کتاب خوانده‌ایم برای انتخاب مجدد خود استفاده کنیم. شما از سایت برساد می‌توانید انواع کتاب و مجلات خارجی و داخلی را بر اساس علاقه و نیازتان خریداری کنید.

  • کلیه حقوق متعلق به فروشگاه کتاب برساد می باشد.
  • طراحی و توسعه توسط رامسین چعبیان
محصول با موفقیت به سبد خرید اضافه شد.