کتاب کتاب اسرار اثر دیباک چوبرا
0 (0)

0دیدگاه کاربران

در انبار موجود نمی باشد

کتاب کتاب اسرار اثر دیباک چوبرا

0 (0)

0دیدگاه کاربران

موجود

تومان۵۰.۰۰۰

محصولات مرتبط

نقد و بررسی اجمالی

تنها راه تحقق بخشیدن به عمیق ترین خواسته ها و اشتیاق انسان، یافتن ابعاد ناشناخته و پنهان وجود خویش است. این کتاب رازگشای ابعاد پنهان زندگی شما خواهد بود.

نقد و بررسی

کتاب کتاب اسرار اثر دیباک چوبرا

دیپاک چوپرا(Deepak Chopra ) یک پزشک هندی _ آمریکایی است که در سال ۱۳۴۷ در دهلی نو متولد شد.

پدربزرگ پدری وی با درجه گروهبانی در ارتش انگلیس خدمت می کرده است.

پدرش کریشنا چوپرا متخصص برجسته قلب و عروق بوده است.

وی مدت ۲۵ سال مسئول بخش قلب و عروق بیمارستان مول چاند خیراتی رام در دهلی نو بوده است.

وی با درجه ستوانی و به عنوان پزشک نظامی در ارتش انگلیس خدمت می کرده است. وی در جنگ بِرمه نیز حضور داشته است.

همچنین به عنوان مشاور پزشکی لُرد مونتاباتِن، آخرین نایب السلطنه هند، منصوب بوده است.

مهمترین مسئولیت مونتاباتن پس از استقلال هند، ریاستش بر سازمانی با عنوان دانشکده های متحد جهانی بوده است.

برادرش سانجیو چوپرا استاد دانشکده پزشکی دانشگاه هاروارد است. وی همچنین از مشاورین و اعضای ارشد بیمارستان بِت اسرائیل دیکونِس می باشد.

تحصیلات ابتدایی خود را در مدرسه سنت کلومبا واقع در دهلی نو گذراند.

۱۹۶۹ فارغ التحصیل پزشکی از موسسه علوم پزشکی آل ایندیا. در رشته متابولیسم و غدد درون ریز.

وی به صورت ویژه مطالعاتش را در حوزه نوروآندوکرینولوژی ادامه داده است. این شاخه مربوط به مطالعات میان دستگاه عصبی و سیستم غدد درون‌ریز است. وی در یکی از مصاحبه هایش می‌گوید: چون علاقه مند بودم که پایه های زیست شناختی تاثیر افکار و احساسات بر بدن را بیابم به این حوزه مطالعاتی ورود پیدا کردم.

۱۹۷۰ ازدواج با ریتا چوپرا در هندوستان. ماحصل این ازدواج یک پسر و دختر به نام های مالیکا و گوتام می باشد.

مهاجرت به آمریکا

۱۹۷۰ مهاجرت به آمریکا.

به خاطر این که حکومت هند در آن سال ها پزشکان هندی را از شرکت در امتحان موسسات پزشکی آمریکا که نیازمند طی دوره عملی در آمریکا بود، ممنوع کرده بود؛ وی مجبور می شود برای دادن این امتحان به سری‌لانکا سفر کند. وی می گوید با ۲۵ دلاری که ته جیبم مانده بود وارد آمریکا شدم.

۱۹۷۰-۱۹۷۱ دوره کارورزی بالینی (انترنی) در بیمارستان مولِنبِرگ. ‌

۱۹۷۱-۱۹۷۲ دوره دستیاری پزشکی داخلی (رزیدنسی) در بیمارستان لاهِی. ‌

۱۹۷۲-۱۹۷۳ دوره دستیاری پزشکی داخلی در بیمارستان وی‌اِی بوستون

۱۹۷۳-۱۹۷۴ دوره دستیاری پزشکی داخلی در بیمارستان بِت اسرائیل دیکونِس

۱۹۷۴-۱۹۷۵ دوره دستیاری پزشکی داخلی در بیمارستان سنت الیزابت. ‌

۱۹۷۵-۱۹۷۷ برای دومین بار دوره دستیاری پزشکی داخلی در بیمارستان وی-اِی بوستون.

مدیر کارکنان بیمارستان یادبود نیوانگلند

مدتی در دانشگاه های تافتس، بوستون و هاروارد تدریس داشته است.

۱۹۸۱ سفری به هند داشته و در خلال دیدارش از دهلی نو با بِرهاسپاتی‌دِو تریگونا ملاقات می کند و ترغیب می شود که در زمینه درمان های آیورودایی فعالیت کند.

۱۹۸۴ به فرقه مدیتیشن متعالی (تی‌اِم) پیوست. وی در جایی می گوید تا قبل از پیوستن به تی ام مصرف شدید سیگار و قهوه داشته است.

۱۹۸۴ با ماهاریشی ماهش، رهبر فرقه تی‌اِم، دیدار می کند و ماهاریشی از او می خواهد که یک مرکز درمان آیورودایی را در آمریکا تاسیس کند.

۱۹۸۵ استعفا از بیمارستان نیوانگلند و افتتاح مرکز درمان آیورودایی ماهاریشی

تاسیس انجمن آمریکایی طب آیورودیک

۱۹۸۵ یکی از بنیانگذاران شرکت محصولات بین المللی آیورودا ماهاریشی

مدیر مرکز سلامت آیورودا ماهاریشی. ‌

در دوران تصدی چوپرا تعداد زیادی از چهره های هنری و .‌.. به این مرکز جهت درمان مراجعه نموده‌اند، از جمله الیزابت تیلور، دونا کاران. ‌

چوپرا پس از مدت کوتاهی به یکی از سخنرانان مشهور فرقه تی ام تبدیل شد.

۱۹۸۹ ماهاریشی ماهش به وی لقب دِهان‌وانتاری آسمان و زمین را اعطا نمود.

۱۹۹۱ دیپاک چوپرا به همراه دو متخصص دیگر درمان آیورودایی، مقاله ای را با عنوان نامه‌ای از دهلی نو در مجله انجمن پزشکی آمریکا چاپ نمودند. آنان در این مقاله بیان نمودند که روش های درمان آیورودایی ماهاریشی ماهش، ریشه در درمان های سنتی آیورودایی نداشته و بخشی از محصولات درمانی ماهاریشی ابداعی است.

انتشار این مقاله نقطه شروع اختلافات میان دیپاک چوپرا و فرقه تی‌اِم گردید. برخی از منابع، این اختلافات را ریشه در اختلافات مالی میان دیپاک چوپرا و ماهاریشی ماهش خواندند. تعبیر یکی از این منابع به این صورت بوده که: دو گورو (رهبر مذهبی هندو) با هم در یک معبد جمع نمی‌شوند.

یکی دیگر از ریشه های اختلاف میان چوپرا و تی‌اِم، گرایش چوپرا به عصر جدید بوده است. وی مایل بوده که روش های درمای آیورودیک را با روش های درمانی عصر جدید (که عمدتا بر پایه درمان ذهنی بود) ترکیب نماید؛ ولی مکتب تی‌اِم به شدت با این کار مخالف بود.

۱۹۹۲ همکاری با موسسه ملی بهداشت آمریکا به عنوان متخصص طب مکمل.

۱۹۹۳ طی نامه ای به مرکز اصلی فرقه تی‌ام در واشنگتن، استعفای رسمی خود از فعالیت در این فرقه را اعلام کرد.

یکی از دلایل این استعفا در برخی منابع اینطور آمده است که: در آن سال بیل مویِرز قصد داشته مجموعه مستندی با عنوان شفادهی و ذهن برای شبکه پی‌بی‌اِس آمریکا بسازد، ولی در این مستند با چوپرا مصاحبه ای نمی کند و علت این عدم انتخاب را وابستگی چوپرا به فرقه تی‌اِم بیان می کند. وقتی چوپرا می بیند که وابستگی اش به این فرقه باعث عدم پیشرفتش گردیده از این فرقه جدا می شود.

۱۲ جولای۱۹۹۳ حضور وی در برنامه مشهور گفتگوی تلویزیونی اُپرا وینفیری شو یکی از نقاط عطف شهرت چوپرا در میان عموم خانواده های آمریکایی بوده است. یکی از دلایلی که سازندگان این برنامه چوپرا را انتخاب نمودند، دوستی نزدیک وی با مایکل جکسون بوده است. جالب است بدانید که ۵ ماه پیش از آن حضور مایکل جکسون در همین برنامه، یکی از پربیننده ترین قسمت های این برنامه با ۹۰٫۰۰۰٫۰۰۰ بیننده در سراسر جهان بوده است.

۲۴ ساعت پس از این برنامه، چوپرا موفق می شود ۱۳۷٫۰۰۰ نسخه از کتاب ذه‍ن‌ ب‍ی‌ان‍ت‍ه‍ا، ج‍س‍م‌ پ‍ردوام‌ خود را به فروش برساند و تا پایان هفته این رقم به ۴۰۰٫۰۰۰ نسخه رسیده است.

۴ روز پس از این مصاحبه شورای ملی عصر روشنگری ماهاریشی (مرکزیت فرقه تی‌اِم) طی بخشنامه ای به تمامی مراکز وابسته به این فرقه اعلام می‌دارد که از این پس دیگر هیچ گونه ارتباطی با چوپرا نگرفته و کتاب های وی را ترویج ننمایند، حتی اسم چوپرا و ارجاعاتی که به کتب وی در متون آموزشی تی‌ام آمده است را حذف نمایند. همچنین لقب دِهان-وانتاری آسمان و زمین که قبلا به چوپرا داده شده بود از او پس گرفته شد و به تونی ابوناضر داده شد.

۱۹۹۳ به کالیفرنیا مهاجرت می کند و در آن جا به عنوان مدیرعامل موسسه درمان ذهنی، بدنی و پتانسیل های بشری، وابسته به موسسه درمانی شارپ، مشغول به کار می شود.

مدیر موسسه درمانی شارپ در آن زمان فردی به نام پیتر اِلسوُرث بوده است. وی همسرش به سرطان مبتلا بوده و در آن زمان به کتاب های چوپرا علاقه مند می شود. سپس به مباحث درمانی چوپرا علاقه مند می شود و از وی دعوت می کند تا بخش طب مکمل موسسه شارپ را برعهده بگیرد.

یکی دیگر از افرادی که باعث می شود چوپرا به موسسه شارپ بپیوندد، دیوید سایمون بوده است. وی در آن زمان مسئولیت موسسه درمان ذهنی، بدنی و پتانسیل های بشری شارپ را برعهده داشته است. و قبلا از مربیان فرقه تی‌ام بوده و در دوره تدریس چوپرا در تی‌ام نیز شرکت داشته است.

در دوران مدیریت چوپرا در موسسه درمان ذهنی بدنی شارپ برخی دیگر از چهره های برجسته فرهنگی و اجتماعی به عنوان بیمار به این مرکز مراجعه می کنند که شاخص ترین آنان مایکل جکسون می باشد.

۱۹۹۶ تاسیس مرکز تندرستی چوپرا. پس از تغییر مدیریت موسسه درمانی شارپ در سال ۱۹۹۶، وی نیز آنجا را ترک کرده و با همکاری دیوید سایمون این مرکز را تاسیس می نماید. این مرکز سالانه در حدود ۲۰ میلیون دلار درآمد دارد

نمایش کامل نقد و بررسی
وزن250 گرم
موضوع

ذهن و روح

نویسنده/ نویسندگان

دکتر دیپاک چوپرا

مترجم

مهراب حسنوند

ناشر

نیک فرجام

نوع جلد

شومیز

قطع

رقعی

تعداد جلد

1

نمایش همه مشخصات کالا

.فقط مشتریانی که این محصول را خریداری کرده اند و وارد سیستم شده اند میتوانند برای این محصول دیدگاه(نظر) ارسال کنند.

نقد و بررسی‌ها

هنوز بررسی‌ای ثبت نشده است.

    هیچ پرسش و پاسخی ثبت نشده است.

پرسش خود را درباره این کالا بیان کنید

ثبت پرسش
انصراف ثبت پرسش